Пиесата „Малката русалка“ бе поставена на сцената на „Национална гимназия за сценични и екранни изкуства“. В адаптираната версия участие взеха деца със специални образователни потребности от Област Пловдив рамо до рамо с млади актьори от гимназията.
„Отдадени, творчески настроени и много позитивни.“ – Така описа младите участници със СОП режисьорът Димитър Атанасов. „Преди не съм работил с деца, за които светът изглежда по малко по-различен начин, но те определено озариха моя личен свят с неизчерпаемата си светлина.“
Идеята на постановката е да срещне деца със СОП с техни връстници от професионалното училище и да създаде среда, в която всички заедно да преодолеят границите в общуването чрез съвместна творческа изява в театъра, музиката и визуалните изкуства.
„Да видиш такива прекрасни подрастващи да се обединяват около нещо смислено и красиво, докато се забавляват искрено, те кара да вярваш, че обществото ни върви в правилната посока. Вложихме много от себе си, за да реализираме това събитие, но вълнението, радостта и любопитството, които видяхме в очите на децата, бяха наистина безценни.“ – сподели ръководителят на проекта Ели Шопова.
Постановката „Малката русалка“ е част от поредица творчески събития, които целят преодоляване на социалната изолация, подпомагане развитието на умения за себеизразяване и създаване на по-добри възможности за участие на деца със специални образователни потребности и техните родители в обществения и културен живот на Пловдив.
Пиесата се осъществява по проект „Заедно творим“ с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по програма „Социално ангажирани изкуства / Работа с общности и групи в неравностойно положение“. Инициативата се реализира от Национално сдружение за единство и партньорство, с партньори: РЦППО – Пловдив, Община Пловдив, Професионална гимназия за сценични и екранни изкуства, НУМТИ „Добрин Петков“, Медицински университет – Пловдив и Детска клиника към УМБАЛ „Свети Георги“.
Постановката „Малката русалка“ ще се играе още два пъти – на 18 и 21 септември – В Градска библиотека – Асеновград и на сцената на Медицински университет – Пловдив.
Вашият коментар